Meteorologinio radaro informacija
Meteorologinio radaro informacija

Vietos laikas.

Meteorologinis radaras yra skirtas krituliams stebėti, jų fazės, kiekio, judėjimo greičio apskaičiavimui bei labai mažos trukmės orų prognozėms sudaryti.

Radaras buvo sukurtas per Antrąjį pasaulinį karą, norint aptikti orlaivius oro erdvėje. Greitai buvo pastebėta, kad orlaivių stebėseną apsunkina krituliai, esantys radaro matomumo lauke. Taigi, po Antro pasaulinio karo radaras buvo pradėtas naudoti meteorologinių objektų stebėjimui.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba įsigijo moderniausią dvigubos poliarizacijos Doplerio meteorologinį radarą (WRM200, Vaisala). Jis pastatytas Laukuvoje, Vakarų Lietuvoje.

Radaras kritulius aptinka šiuo būdu: siųstuvas siunčia koncentruotą elektromagnetinį spindulį, o imtuvas priima energiją, kuri grįžta („atsispindi") nuo bet kokio spindulio kelyje „sutikto" objekto. Tokiu būdu informacija apie atmosferą yra surenkama 250 km spinduliu nuo Laukuvos. Interpretuojant radaro gautą informaciją visada reikia atsiminti: kuo toliau nuo radaro, tuo aukštesni atmosferos sluoksniai yra matomi (1 pav.). Taigi, tokie krituliai kaip silpnas lietus, dulksna ar silpnas sniegas, krentantys iš žemų debesų gana toli nuo radaro, gali būti neužfiksuoti.


Meteorologinio radaro spindulio sklidimas virš Žemės paviršiaus.

Šiltuoju metų laikotarpiu patikimiausi duomenys yra gaunami 150 km spinduliu aplink radarą, o žiemą tik 100 km spinduliu. Vertinant meteorologinio radaro pateiktus duomenis taip pat derėtų atsiminti, kad maždaug 20 km spinduliu aplink radarą dažnai pasitaiko antžeminių trikdžių, t.y. pastatai, įvairios paskirties aukštos konstrukcijos. Be to, kartais į radarą sugrįžta atspindžiai ne nuo meteorologinių objektų, o nuo paukščių, vabzdžių, lėktuvų ir pan. Dar vienas meteorologinio radaro apribojimas – tai „tylos kūgis“. Tylos kūgis yra santykinai siaura atmosferos dalis virš ir aplink radarą, kurios jis negali „matyti“ dėl ribotų techninių galimybių.

2014 © Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Visos teisės saugomos
Rudnios g. 6, LT-09300 Vilnius, tel. (8 5) 275 1194, faks. (8 5) 272 8874, el. paštas lhmt@meteo.lt
Biudžetinė įstaiga, Juridinių asmenų registras, kodas 290743240, PVM mokėtojo kodas LT907432416