Žemės atmosferos ritmas formuoja kiekvieno regiono veidą ir apibrėžia mūsų kasdienio gyvenimo sąlygas. Šį ritmą dar galime vadinti klimatu, kuris yra ne tik fizinis orų sąlygų ar temperatūros svyravimų apibūdinimas, o subtilus gamtos ciklų, ekosistemų ir žmonių veiklos sąveikos rezultatas. Nuo ledynų šaltumo iki atogrąžų karščio, klimatas diktuoja augalų ir gyvūnų išlikimą, lemia kraštovaizdžio formavimąsi bei veikia visuomenės gyvenimą ir vystymąsi.
Klimatas – tai ilgalaikis tam tikros vietovės orų sąlygų vidurkis. Jis nusako, kokios temperatūros, kritulių, vėjo, atmosferos slėgio, atmosferos reiškinių ir kitos sąlygos vyrauja tam tikroje vietoje. Įprastai klimato sąlygos apskaičiuojamos naudojant bent 30 metų duomenis.
Klimato sistema apima metinius ir sezoninius meteorologinių parametrų svyravimus ir yra sąlygotas daugybės fizinių bei geografinių veiksnių, kurie lemia savitus atmosferos cirkuliacijos procesus. Skirtingai nei orai, kurie apibūdina trumpalaikes orų sąlygas (pavyzdžiui, kokia temperatūra bus rytoj), klimatas nurodo bendras tendencijas ir sąlygas, kurios būdingos tam tikrai vietovei.
Klimatas pagal apimamos teritorijos dydį skirstomas į:
- Globalus klimatas – tai bendra Žemės klimato sistema, kuri apima visų regionų ir atmosferos sluoksnių sąveiką, ji padeda suprasti pasaulines klimato kaitos tendencijas, vidutinės temperatūros kilimą ar šiltnamio efektą sukeliančių dujų koncentracijos augimą.
- Regioninis klimatas – nusako didelių geografinių regionų klimato sąlygas, pvz., Europos, Šiaurės Amerikos ar tropinių zonų klimatą. Ši klimato sistema įtraukia didelius žemynų ar vandenynų regionus, kuriose orų sąlygos yra gana panašios. Regioniniam klimatui galima priskirti tris, labai generalizuotas klimato juostas Žemėje: karštoji-tropikų, vidutinių platumų ir šaltoji.
- Vietinis klimatas – apibūdina mažesnės teritorijos klimato sąlygas, pavyzdžiui, tam tikros šalies, miesto ar kalnų klimatą. Vietinis, pavyzdžiui Lietuvos, klimatas skiriasi dėl vietinių veiksnių, tokių kaip atstumas iki jūros, reljefas, vyraujantys paviršiai
- Mikroklimatas – tai labai mažos teritorijos klimatas, pavyzdžiui, parko, miško, ežero ar net miesto skvero klimatas. Savitą vietovės mikroklimatą gali nulemti specifiniai aplinkos veiksniai, tokie kaip pastatų išdėstymas, augalų tankis ir rūšys ar dirvožemio ypatybės.
Klimatas nėra statiškas – jis keičiasi tūkstantmečiais, bet šiandieninė žmonijos veikla sparčiai keičia jo natūralų balansą. Žmonių veikla lemia nenatūralią klimato kaitą, o klimatas keičia žmonių gyvenimą.