Tarnybos parengti leidiniai
Visame pasaulyje vykstant klimato kaitai daugėja įvairių ekstremalių meteorologinių ir hidrologinių reiškinių, kurie kelia iššūkių kasdieniniam mūsų gyvenimui, o ypatingai ekstremalūs reiškiniai gali net kelti pavojų žmonių gyvybėms.
Šio leidinio tikslas – informuoti visuomenę apie mūsų šalį vis dažniau užklumpančius pavojingus, stichinius bei katastrofinius hidrometeorologinius reiškinius, apie jų daromą poveikį ir kaip derėtų elgtis kiekvienam iš mūsų esant skirtingai ekstremaliai hidrometeorologinei situacijai. Tai yra informacinio – edukacinio pobūdžio leidinys, kuriame taip pat pateikiami įsimintinesnių, praeityje fiksuotų reiškinių pavyzdžiai.
Leidinį peržiūrėti ir atsisiųsti galite čia:
Ekstremalūs hidrometeorologiniai reiškiniai PDF
Ūkininkaujantiems ar užsiimantiems sodininkyste parengtas leidinys „Agrometeorologinių rodiklių žinynas“ (su priedu). Jame rasite susistemintus įvairius oro temperatūros rodiklius, kritulių kiekį, Saulės spinduliuotę ir kt.
Leidinio tikslas – pateikti vidutinius klimato rodiklių, aktualių žemės ūkio reikmėms, duomenis Lietuvoje. Analizėje naudojami 18 meteorologijos stočių, kurios pasižymi ilga stebėjimų seka, duomenys. Leidinyje pateikiami žemėlapiai, lentelės su vidurkiais, minimaliomis ir maksimaliomis reikšmėmis Lietuvoje ir atskirose stotyse bei reikšmių pasikartojimas (90 procentilis – apie 1 kartas per 10 metų, 10 procentilis – apie 9 kartai per 10 metų).
Atlase pateikiami 1981–2010 m. laikotarpio klimato rodiklių žemėlapiai, meteorologinių elementų kaitos grafikai. Kai kurie meteorologiniai reiškiniai analizuojami naudojant ilgesnį laikotarpį bei yra pateikiamas jų pokytis lyginant su 1961–1990 m. standartine klimato norma.
Pilnas leidinys: PDF
2013 m. išleistas leidinys „Lietuvos klimato atlasas“ sulaukė nemažo susidomėjimo. Jame daugumas klimato rodiklių žemėlapių ir meteorologinių elementų kaitos grafikų buvo pateikti remiantis tuo metu naudotos 1981–2010 m. standartinės klimato normos (SKN) duomenimis, kai kurie meteorologiniai elementai analizuoti naudojant ilgesnį laikotarpį. Apibūdinat tam tikros vietovės dabartines klimato sąlygas, svarbu naudoti naujausios SKN duomenis, šiuo metu – 1991–2020 metų SKN. Šiame leidinyje pateikiami 1991–2020 m. laikotarpio klimato rodiklių žemėlapiai, meteorologinių elementų kaitos grafikai, dalis – naudojant ilgesnį laikotarpį.
Pilnas leidinys: PDF
Nuo 2021 m. Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie AM naudoja 1991–2020 m. standartinę klimato normą (SKN), kuri apibūdina dabartines įprastines klimato sąlygas Lietuvoje. Vienas iš būdų klimato kaitai vertinti yra nepersidengiančių metų SKN palyginimas. Šiame leidinyje palygintos dvi iš nepersidengiančių metų apskaičiuotas SKN: 1961–1990 m. ir 1991–2020 m. ir įvertinta, kaip pasikeitė klimatas.
Pilnas leidinys PDF
Leidinys skirtas Lietuvos kurortų ir kurortinių vietovių klimato ir klimatoterapijos sąlygoms apžvelgti. Leidinį sudaro 4 kurortų (Birštono, Druskininkų, Neringos, Palangos), 4 kurortinių teritorijų (Anykščių, Ignalinos, Trakų, Zarasų) ir Likėnų klimato apžvalga bei jų klimatinio turizmo indekso vertinimas. Šis leidinys skirtas tiems, kurie domisi klimatoterapija, orų ir klimato poveikiu sveikatai, Lietuvos klimato ypatybėmis bei kurortinių vietovių rekreaciniu potencialu.
Pilnas leidinys: PDF
Informaciniame leidinyje pateikiamos 1981–2010 m. vidutinės oro temperatūros, kritulių kiekio, Saulės spindėjimo trukmės ir vėjo greičio reikšmės bei jų nuokrypius nuo standartinės klimato normos (SKN, 1961–1990 m.)
Pilnas leidinys: PDF
Įvairios ūkio šakos (energetika, transportas, statyba, žemės ūkis), žmonių sveikata ir gerovė yra veikiami klimato ir kasdieninių orų pokyčių. Nėra tokios veiklos, kuri tiesiogiai ar netiesiogiai nebūtų priklausoma nuo orų sąlygų, klimato ypatybių. Skiriasi tik įtakos laipsnis. Šios apžvalgos tikslas yra supažindinti įvairių sričių specialistus su konkrečiai ūkio šakai pavojingais hidrometeorologiniais reiškiniais, jų ypatybėmis. Hidrometeorologinių elementų ir reiškinių stebėsena, laiku sudarytos prognozės ir perspėjimai gali padėti išvengti nepageidaujamų veiklos sutrikimų, nuostolių, išgelbti žmonių sveikatą ir gyvybę.
Pilnas leidinys: PDF
Vis didesnį visuomenės susidomėjimą kelia klimato pokyčiai, klimatinių duomenų analizė, didėja klimatinės informacijos poreikis įvairiose ūkio šakose ir mokslinėje veikloje. Monografija skirta plačiam skaitytojų ratui. Joje galėtų rasti žinių mokytojai ir mokiniai, dėstytojai ir studentai, žemdirbiai, verslininkai ir visi besidomintys Lietuvos klimatu.
Pilnas leidinys: PDF
Pilnas leidinys: PDF
Senieji leidiniai
XX a. pradžios leidinys apie orą: kas yra tas oras, iš ko jis susideda, kokia oro tarša kenkia žmogui ir kas yra klimatas. Taip pat pateikta to meto informacija apie tai, kaip visos oro sudedamosios dalys ir priemaišos bei klimatas veikia žmogaus sveikatą.
Pilnas leidinys: PDF
Leidinys buvo skirtas ūkininkams, sodininkams, daržininkams, žvejams, keliautojams ir kt. Čia pateiktos dinaminės meteorologijos žinios, kurios leidžia pačiam žmogui numatyti būsimą orą. Puiki proga išbandyti savo sugebėjimus nuspėjant artimiausius orus.
Pilnas leidinys: PDF
Trumpa instrukcija, kaip buvo parenkama vieta meteorologijos stočiai, kaip joje išdėstomi prietaisai ir kaip buvo atliekami matavimai tarpukario Lietuvoje. Įdomu, kad stoties vietos principai nekinta – „Darant meteorologiškus stebėjimus, stengiamasi pažinti tam tikros apylinkės meteorologiškos ypatybės…“.
Pilnas leidinys: PDF