Lietuvos klimatas

Lietuvos klimatas priklauso vidutinių platumų klimatinei juostai ir yra pereinamasis tarp jūrinio ir kontinentinio klimato. Mūsų regiono orų sąlygos priklauso tiek nuo Atlanto vandenyno poveikio, tiek nuo žemyninėje Eurazijoje vykstančių sinoptinių ir klimatinių procesų. Todėl Vakarų Lietuvoje, arčiau Baltijos jūros, klimatas yra švelnesnis, su mažesniais temperatūros svyravimais, o rytiniuose rajonuose vyrauja ryškesni sezoniniai skirtumai – šiltesnės vasaros ir šaltesnės žiemos. Šis klimato tipas yra būdingas ir daugeliui Šiaurės Europos šalių. 

Lietuvoje yra keturi metų laikai, kuriems būdingos šiltos vasaros, vėsios pavasario ir rudens dienos bei šaltos žiemos. Tačiau, kaip ir dauguma pasaulio regionų, Lietuva patiria klimato kaitos poveikį. Vidutinė temperatūra pastaraisiais dešimtmečiais kyla, o žiemos tampa švelnesnės. Dažniau stebimos ekstremalios orų sąlygos, tokios kaip liūtys, sausros ar karščio bangos, o tai veikia gamtinę aplinką bei kasdienį žmonių gyvenimą. 

Lietuvos klimatą lemia globalūs veiksniai ir vietinės sąlygos. Globalūs veiksniai – tai geografinė padėtis (nuo to priklauso Saulės šilumos prietaka skirtingais metų laikais) ir vyraujanti oro masių pernaša iš vakarų, apimanti visą troposferą ir žemutinę stratosferos dalį. Vietiniai klimato veiksniai yra reljefo formos, vandens telkiniai, dirvožemiai, augalija, urbanizuotos teritorijos, t. p. jų fizinės būklės sezoninė kaita), kurie lemia mezomasto ir mikromasto klimato elementų ypatumus. 

Klimato duomenys
Klimato žemėlapiai
Rekordai
SKN